معاونت فرماندهی دانشجویی و تربیت افسری

به منظور تحکیم نظم و انضباط در میان دانشجویان، فرماندهی دانشجویی از سال 1384 فعالیت خود را آغاز کرد. پیش از آن(سال1387 ) معاونت دانشجویی در زمینه امور دانشجویی و در قالب ستادی و محدود فعالیت می کرد. ارتباط مداوم و مستمر با دانشجویان، بررسی مشکلات و نیازهای دانشجویی و ارائه طرح ها و راه حل های مناسب برای رفع این مشکلات و نیازها، نشان دهنده وظیفۀ سنگین فرماندهی دانشجویی در دانشگاه علوم انتظامی است.

از فعالیت های شایان ذکر فرماندهی دانشجویی برای دست یابی به اهداف مورد نظر می توان به تشکیل منظم جلسات هفتگی شورای دانشجویی که در آن برنامه ها و مسایل دانشجویی مورد بحث و بررسی و تصویب قرار می گیرد، چاپ و انتشار ماهنامه «دانشجو» برای بیان اندیشه ها و آرا و نظرات دانشجویان، راه اندازی مرکز مشاوره و راهنمایی دانشگاه و دفاتر مشاورۀ دانشکده ها و فعالیت های متنوع فرهنگی، هنری و ورزشی در قالب فعالیت های فوق برنامه اشاره کرد.

بخشی از فعالیت های فوق برنامه عبارتند از:

  اجرای مراسم مختلف مذهبی– فرهنگی، بازدید از مراکز مختلف علمی و فرهنگی، برگزاری جشن ازدواج دانشجویی، برگزاری کلاس های آموزشی رایانه و زبان انگلیسی، برگزاری اردوهای زیارتی و سیاحتی دانشجویی، تشکیل انجمن های علمی و ادبی و کارگاه های آموزشی دانشجویی، راه اندازی کانون های فرهنگی و هنری در رشته های مختلف موسیقی، شعر، نقاشی و خوشنویسی، برگزاری جشنوارۀ سالانۀ شعر دانشجویی، برگزاری مراسم فارغ التحصیلی، انتخاب دانشجوی نمونه، جشنواره های دانشجویی، حج عمره دانشجویی، اردوی توجیهی آشنایی با دانشگاه برای دانشجویان جدیدالورود و فعالیت های تربیت بدنی.

اهم سیاست ها و فعالیت های این فرماندهی به شرح زیر است:

1- ایجاد و تقویت مبانی نظم و انضباط و ارتقای روحیه اطاعت پذیری در بین دانشجویان؛

 2- فعالیت مرکز مشاوره با ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه های مختلفی همچون خانوادگی، شخصیتی، ازدواج، تحصیلی، شغلی، مددکاری، حقوقی و ...؛

 3- فعالیت دبیرخانه کمیته های انضباطی بدوی و تجدید نظر در قالب رسیدگی به وضعیت دانشجویان متخلف به منظور اصلاح رفتار آنها؛

 4- چاپ وانتشار ماهنامۀ دانشجو برای بیان اندیشه-ها ونظرات دانشجویان وصاحب نظران در مباحث تربیتی، آموزشی، شغلی و...؛

 5- برنامه ریزی برای بهینه کردن اوقات فراغت دانشجویان با هدف ارتقای سطح آگاهی و شأن و منزلت دانشجویان؛

 6- ترغیب دانشجویان برای ارائه آثار و مقالات علمی؛

 7- انتخاب دانشجوی نمونه؛

 8- انتخاب فرمانده نمونه؛

 9- تقویت بنیه جسمانی دانشجویان با برگزاری مسابقات ورزشی؛

 10- ارتقای مهارت های نظامی.